CO W TRAWIE PISZCZY...

Biuro Podatkowe

JESTEŚ TU

MAXimfelietony › „Felieton /nie tylko/ podatkowy” /52/
Pilnuj kosztów, zyski zatroszczą się same o siebie.

Andrew Carnegie
 

Nowości Prawa podatkowego

„Felieton /nie tylko/ podatkowy” /52/
Najmodniejszym obecnie hasłem w naszej gospodarce jest uszczelnienie systemu podatkowego. Karuzele podatkowe, puste faktury, optymalizacje i inne kombinacje mają iść do likwidacji na wieczne potępienie i kary.
Wszystko po to, by zmniejszyć lukę w VAT.

Do walki z tymi patologiami, oprócz nasilenia drobiazgowych kontroli rzucono cały arsenał nowych środków w postaci jednolitego pliku kontrolnego, pakietu paliwowego, wykreślania firm z rejestru, rozszerzenia mechanizmu odwróconego VAT, wprowadzenia zasady solidarności kontrahentów za zobowiązania podatkowe, skrócenia okresu rozliczeń dla dużych firm z kwartału do miesiąca oraz sankcji i kar do 25 lat więzienia włącznie. To nie wszystko, bo szykowany jest split payment, oraz obowiązek codziennego przekazywania informacji o transakcjach i Bóg wie co jeszcze!

Podobno są już tego efekty, które mogą przynieść w tym roku aż 20 miliardów złotych dodatkowych wpływów. Podobno..., bo nie wiadomo, czy dobre wyniki za I kwartał 2017 r. są efektem uszczelniania systemu, czy też innych przyczyn. Może się bowiem okazać, że źródłem tych lepszych wyników I kwartału są przede wszystkim przedłużane zwroty VAT, likwidacja kwartalnych rozliczeń dla dużych firm i z tym związana szybsza płatność podatku, przyśpieszenie w gospodarce oraz większa inflacja i rosnące ceny, a tym samym większe wpływy podatkowe.

Zdaniem wielu obserwatorów, tak naprawdę, prawdziwej oceny uszczelniania systemu VAT można będzie dokonać dopiero od kwietnia br.
Dziś, patrząc z perspektywy naszego lokalnego podwórka, zauważyć natomiast trzeba, że w małych firmach dzieje się źle. Coraz więcej firm zgłasza upadłość, nie płaci na czas podatków, opóźnienia w płatnościach i zadłużenia jednych wobec drugich rosną, a brak płynności dotyka coraz większą liczbę przedsiębiorców. Chodzi przy tym o zdecydowaną większość podmiotów, w stosunku do których tak drastycznych rozwiązań stosować nie trzeba.

Z założenia; uszczelnienie systemu ma ograniczyć skutki wskazanych wyżej patologii, które dotyczą ułamka wszystkich przedsiębiorców. Tymczasem wprowadzane środki kierowane są do każdego podmiotu, powodując kolejne restrykcje, utrudnienia i obciążenia działalności gospodarczej, zwiększając istotnie koszty i ryzyko jej prowadzenia.

Walkę z patologiami należy zacząć od eliminacji karykaturalnie niejasnych przepisów prawa podatkowego, a wtedy może się okazać, że wprowadzane doraźnie działania uszczelniające nie są w ogóle potrzebne.
 
aidia multimedia
© 2018
Biuro Podatkowe "MAXim" ZPChr Czesław Piątek
ul. Kaliska 83b, 87-800 Włocławek
tel.: +48 54 413-35-31,  fax: +48 54 413-35-33
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
Doradca Podatkowy Czesław Piątek, numer wpisu